Scanlaser säljer styrsystem, programvara och GPS för entreprenadmaskiner och tillhandahåller även rådgivning, utbildning, service och support. Kort och gott en helhetslösning. Scanlaser ingår i Hexagon koncernen och finns även i Frankrike, Tyskland, Italien, Spanien och Storbritannien och ytterligare etableringar i Europa är på gång.
Scanlaser hade behov av ett monteringsregister, dvs ett system för lagring av installationer och konfigurationer på maskiner. Det första systemet vi byggde var en 32-bitars applikation som i dagsläget har utvecklats till att vara en flerspråkig webbaserad applikation integrerat med affärssystemet SAP samt hanterar uthyrningar och faktureringsunderlag. Vi pratar med SAP i realtid för att komma åt/skapa kunder, artiklar och ordrar.
Till detta kommer även en applikation där montören automatiskt kan läsa ur data via styrboxar offline och vid internetanslutning kan ladda upp sina monteringsdata till monteringsregistret.
Vi har även drift/support för Scanlaser i de fall deras egna resurser ej räcker till. Scanlaser har varit kund till oss sedan starten 2002.

TanumsFönster är idag Sveriges tredje största leverantör av fönster och fönsterdörrar. Med sina 180 anställda har de ett ständigt och snabbt informationsflöde. År 2000 bestämdes att man skulle digitalisera informationsprocessen då man tidigare hade jobbat utifrån en kopia på ordern.
Väderötank är ett av flera bolag inom Vadero Ship Managemenet Inc. De fraktar oljebaserade produkter i egna fartyg med hela världen som arbetsplats. För VäderöTank har vi gjort ett webbaserat personalsystem för att underlätta bemanning på fartyg.
