Vi gör avancerad IT
enkelt och tillgängligt
för alla företag

Ett nummer för alla lösningar: 0525 - 298 88

Om

Grundat 2002.

IOSoft är ett bolag IT-konsultbolag som har målsättningen att alltid kunna
leverera kompletta och skräddarsydda IT-lösningar till våra kunder.
Vi har stort fokus på att ligga i framkant med tekniska lösningar för att alltid kunna erbjuda det bästa för just er.

Med basen på västkusten i Tanumshede och Uddevalla når vi ut till närliggande orter så som Lysekil, Kungshamn, Strömstad och även
långt över landsgränserna för att hjälpa företag att effektivisera sin digitala vardag.

Vi driftar idag allt från små till stora företag och med grunden i vår robusta hosting-miljö.
Med en serverparken placerad på stamnätet i Göteborg kan vi erbjuda våra kunder en trygg och säker miljö för hela deras IT-verksamhet.
Vi specialutvecklar och underhåller allt från mindre webblösningar till kompletta produktionssystem och har där igenom
skaffat oss en bred kompetens kring systemutveckling.

Dessa samlade erfarenheter och verktyg ger oss inte bara bredden, men även expertkompetensen,
för att kunna ta totalansvar även för er IT.
Vi är företagens egna IT-leverantör.

Tjänster

Referenser

  • Nordan

    NorDan ska vara ledande inom utveckling, marknadsföring, produktion och leverans av miljövänliga och trygga fönster och dörrar med tillbehör.
    Läs mer om Nordan...

  • New Wave Group

    New Wave Group är en tillväxtkoncern som skapar, förvärvar och utvecklar varumärken och produkter. Koncernen ska erbjuda sina produkter inom profilmarknaden och detaljhandelsmarknaden för att nå god riskspridning.
    Läs mer om New Wave Group...

  • Ecus

    Ecus erbjuder rådgivning och administration inom tull och skattefrågor sedan år 2000 och omsätter idag mer än 20 miljoner kronor. Genom skräddarsydda lösningar och personlig service effektiviserar Ecus sina kunders internationella handel.
    Läs mer om Ecus...

  • Gekab

    Gekab har genvägen till enklare märkning och skyltning av dina installationer.
    Läs mer om Gekab...

  • Braxel

    Br. Axelsson El AB åtar oss allt från projektering till installation, vilket innebär att vi har helhetssyn i projekten och kan styra anläggningen så att den blir optimal ur användar- och energi/miljösynpunkt.
    Läs mer om Braxel...

  • Kranman

    Kranman AB i Bullaren förser skogsägare med vagnar, maskiner med tillbehör.
    Läs mer om Kranman AB...

  • Tedacthuset

    Tedacthuset är ett företagshotell i Tanumshede med kontorslokaler, konferensrum och lagerlösningar
    Läs mer om Tedacthuset...

  • Ungdomsstöd Väst

    Ungdomsstöd Väst driver hem för vård eller boende för ungdomar som av olika skäl inte kan bo hemma.
    Läs mer om Ungdomstöd Väst...




Jobb

IOSoft söker alltid nya duktiga medarbetare.

Konsultyrket är ett kul och stimulerande jobb där ena dagen inte ser ut som den andra.

Detta gör jobbet helt perfekt för dig som vill fortsätta att lära
och som vill hålla sig ajour i en av yrkeslivets mest föränderliga bransch.

Som konsult är det lika viktigt att kunna arbeta i grupp som att kunna klara sig självständigt.
Allt beroende på kundens uppdrag.

 

Är du en "nörd", som oss andra, och vill arbeta med uppgifter inom
serverdrift | nätverk | onsitesupport | projektledning | sälj | systemutveckling
skicka din CV till jobb@iosoft.se

Kontakt

För support & växel: 0525 - 298 88

Rikard Skoog
VD | Säljkontakt
+46 (0) 707 780 417
rikard@iosoft.se

Erik Nilsson
Vice VD | Säljkontakt
+46 (0) 707 312 314
erik@iosoft.se

Drift | Hosting | Support

Anders Darljung
Driftansvarig | Hosting
+46 (0) 707 738 274
anders@iosoft.se

Jerry Svensson
Drift | Support
+46 (0) 707 312 415
jerry@iosoft.se

Robin Pettersson
Drift | Support
+46 (0) 707 780 910
robin@iosoft.se

Systemutveckling

Magnus Söderqvist
Systemutvecklare
+46 (0) 707 792 029
magnus@iosoft.se

Frank Andreasson
Systemutvecklare
+46 (0) 707 754 599
frank@iosoft.se

Jonathan Quinth
Systemutvecklare
+46 (0) 707 311 165
jonathan@iosoft.se

Daniel Romberg
Systemutvecklare
+46 (0) 707 310 615
daniel@iosoft.se

Per Christian Viken
Systemutvecklare
+46 (0) 707 149 664
per.christian@iosoft.se

Ekonomi

Jenny Aspnor
Ekonomiansvarig
+46 (0) 707 544 684
jenny@iosoft.se